ZAROBKI TECHNIKA DENTYSTYCZNEGO OBALANIE MITÓW

Czy można ufać danym statystycznym? Ile osób wystarczy by powstał wielokrotnie powielany mit o zarobkach? Obalamy mit wysokości wynagrodzeń techników dentystycznych.

Wiesz, jak wyglądają obecnie płace techników dentystycznych? Są adekwatne do czasu poświęconego na wykonanie zlecenia, do ilości wykonanych zleceń oraz do jakości wykonania zlecenia.

Klarowną sprawą jest, że Technik Dentystyczny, który nie zajmuje się poprawkami wykonanych zleceń, czas na tym zaoszczędzony może poświęcić na wykonanie kolejnego zlecenia.

ręce z zegarkiem, szlifowanie modelu

Według danych statystycznych uzyskanych dzięki „Ogólnopolskiemu Badaniu Wynagrodzeń” przeprowadzonemu na 70 technikach dentystycznych z całego kraju zbieranych od 2000 roku na portalu wynagrodzenia.pl (dane pobrane 24 sierpnia 2017r.) wynagrodzenie Technika Dentystycznego wygląda następująco:

„Miesięczne wynagrodzenie całkowite brutto na stanowisku technik dentystyczny

mediana
50% osób zarabia mniej 2 444 PLN 50% osób zarabia więcej
25% osób zarabia mniej niż 2 000 złotych miesięcznie, czyli poniżej rynku
25% osób zarabia więcej niż 3 649 złotych miesięcznie, czyli powyżej rynku

Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana*) na tym stanowisku wynosi 2 444 PLN brutto. Co drugi technik dentystyczny otrzymuje pensję od 2 000 PLN do 3 649 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych techników dentystycznych zarabia poniżej 2 000 PLN brutto. Na zarobki powyżej 3 649 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych techników dentystycznych.”

 

szkoła, Płock, lekcje, zajęcia, proteza, ząb

Szlifowanie / Grinding/ Шлифовка

Faktyczna sytuacja klaruje się inaczej:

Średnia kwota, jaką pracowity Technik Dentystyczny jest w stanie zarobić to blisko 20 000 złotych miesięcznie.
Dobrze prosperujący technik dentystyczny pracujący we własnym gabinecie jest w stanie zarobić nawet 32 000 złotych miesięcznie.
Technik Dentystyczny pracujący w mniejszym mieście potrafi zarobić 9 000 – 12 000 złotych miesięcznie.

Dane kwoty są kwotami bez kosztów straconego czasu na dokonywanie poprawek w zamówieniach (usługach).

 

Tworzenie części protezy

Czy widzisz tę różnicę? Badania statystyczne można uznać za mit, który nie powinien być brany pod uwagę przy wyborze kariery zawodowej. Tworzone na przełomach zmian płacowych, na bardzo wąskiej grupie ankietowanych wziętej z grupy zawodowej jaką jest Technik Dentystyczny nie mają dobrego odzwierciedlenia.

Można wywnioskować, iż Technik Dentystyczny jest zawodem z przyszłością. Zapotrzebowanie na protezy, aparaty ortodontyczne i inne nie spadnie. Technik Dentystyczny będzie zawsze potrzebny ludziom i u boku stomatologa.

Prawdą jest, że płace Technika Dentystycznego zależą od wielu czynników, m.in.: miejsce i region zatrudnienia, staż pracy oraz wielkość firmy w jakiej pracuje, ważne jest także wykształcenie zawodowe.

Oczywiście zarobki również są zależne od formy zatrudnienia. We własnym gabinecie zarobki będą w dużej mierze zależne od renomy, na którą początkowo trzeba zapracować oraz ilości wykonanych zamówień.